זיפרקסה (Zyprexa (Olanzapine - אולנזפין של חברת טבע - תופעות לוואי

זיפרקסה (Zyprexa (Olanzapine - אולנזפין של חברת טבע - תופעות לוואי
זיפרקסה - תופעות לוואי
זיפרקסה (אולנזפין של חברת טבע) היא תרופה אנטי פסיכוטית מהדור החדש של התרופות הפסיכיאטריות. זיפרקסה Zyprexa היא התרופה מורשת לטיפול בסכיזופרניה, הפרעה דו קוטבית. התרופה פועלת על ידי חסימה או הפחתת השפעות של מספר כימיקלים במוח. Zyprexa מגיעה בצורת גלולה והיא נלקחת בדרך כלל פעם ביום. כמו עם כל תרופה, יש תופעות לוואי אפשריות, כולל סחרחורת, נמנום, ועצירות.
Zyprexa שייכת לקבוצת תרופות המכונה לא טיפוסיות (אטיפיקליות, או דור שני) אנטי פסיכוטיות. לא ידוע לגמרי איך הסם עובד עבור לטיפול בסכיזופרניה או הפרעה דו קוטבית. עם זאת, ידוע כי הוא חוסם או מפחית את ההשפעות של מספר כימיקלים במוח כמו דופאמין וסרוטונין. Zyprexa אינו מרפאת סכיזופרניה או הפרעה דו קוטבית. הסם רק עוזר לשלוט על הסימפטומים.

אזהרות ואמצעי זהירות ה-FDA לשימוש בזיפרקסיה לחולי דמנטיה (מתוך מסמך מאושר של ה-FDA על זיפרקסה)

אזהרה: תמותה מוגברת בקשישים עם דמנטיה

חולים קשישים עם דמנציה הקשורה בפסיכוזה המטופלים בתרופות אנטיפסיכוטיות נמצאים בסיכון מוגבר למוות. מחקר פלצבו של 17 ניסויים מבוקרים(משך מודאלית של 10 שבועות), בעיקר בחולים הנוטלים תרופות אנטי פסיכוטיות לא טיפוסיות (atypical), חשף הסיכון למוות במטופלים בסמים של בין 1.6-1.7 פעמים מהסיכון למוות בחולים שטופלו בפלסבו.

במהלך של 10 שבועות של ניסוי מבוקר, שיעור המוות בחולים שטופלו בסמים (אנטיפסיכוטיים) היה כ -4.5%, בהשוואה לשיעור של כ 2.6% בקבוצת הפלצבו. למרות שסיבות המוות היו מגוונות, רוב מקרי המוות שניצפו היו לבביות וכלי הדם (למשל, אי ספיקת לב, מוות פתאומי) או זיהומיות (למשל, דלקת ריאות) .

מחקרים תצפיתיים מצביעים על כך, שבדומה לתרופות אנטיפסיכוטיות לא טיפוסיות, טיפול עם תרופות אנטיפסיכוטיות טיפוסיות עלול להגביר את התמותה.
באיזו מידה ניתן לייחס את ממצאי תמותה מוגברת ממחקרים תצפיתיים לתרופה אנטיפסיכוטיות, אינו ברור. זיפרקסה (Zyprexa (Olanzapine לא אושרה לטיפול בחולים עם דמנציה הקשורות פסיכוזה.

תופעות לוואי של זיפרקסה - מאתר MEDTV

Zyprexa נחקרה ביסודיות במחקרים קליניים. במחקרים אלו, נבדקו תופעות הלוואי בקבוצת של אנשים שנטלו את התרופה בהשוואה לקבוצת ביקורת של אנשים שלא לקחו את התרופה. בדרך זו, אפשר לראות מהן תופעות לוואי, ובאיזו תדירות הם מופיעות.

תופעות לוואי נפוצות של זיפרקסה

* נמנום - של עד 35 אחוזים של אנשים
* יובש בפה - עד 32 אחוז
* עלייה במשקל - עד 26 אחוזים
* תאבון מוגבר - עד 24 אחוזים
* סחרחורת - עד 18 אחוזים
* חולשה - עד 18 אחוזים
* פגיעה בתאונה - עד 12 אחוזים
* נדודי שינה - עד 12 אחוזים
* עצירות - עד 11 אחוזים
* צרבת או קלקול קיבה - עד 11 אחוזים
* צמא - עד 10 אחוזים.

תופעות לוואי נפוצות אחרות בשיעור של 5 עד 9 אחוזים כללו:

* שינויים באישיות
* אי יציבות (רעידות)
* לחץ דם נמוך, במיוחד כאשר יושבים או בעמידה
* קדחת
* כאב גב
* כאבי מפרקים
* שינוי בדפוס הליכה
* אף הרגיז או נוזל
* שיעול
* בעיות דיבור
* הזלת ריר מוגבר
* אובדן זיכרון (אמנזיה).

תופעות לוואי של זיפרקסה (Zyprexa) שיש לדווח לרופא המטפל
ישנן כמה תופעות לוואי רציניות של Zyprexa שיש לדווח לספק שירותי בריאות, אלה כוללים, אך אינם מוגבלים ל:

* סימנים של סוכרת, כגון:

* סוכר גבוה בדם
* צמא מוגבר
* הטלת שתן תכופה
* רעב קיצוני
* גדילה מהירה במשקל
* סחרחורת או עילפון כאשר הולכים ממצב ישיבה או שכיבה
* תחושת אפיסת כוחות או חוסר מנוחה
* תנועות שרירים חריגות (תנועות אלו עלולות להיות לצמיתות אם לא מפסיקים ליטול זיפרקסה Zyprexa לאלתר
* סימנים או תסמינים של תסמונת נאורולפטית ממאירה (NMS), אשר עלולים לכלול:
 • חום גבוה
 • נוקשות בשרירים
 • בלבול
 • דופק, לחץ דם לא סדירים
 • קצב לב מוגבר (טכיקרדיה)
 • הזעה
 • קצב לב לא סדיר (הפרעת קצב)
* סימנים של תגובה אלרגית, כגון:
 • פריחה לא מוסברת
 • כוורות
 • גירוד
 • נפיחות לא מוסברת
 • צפצופים
 • קושי בנשימה או בבליעה.
זיפרקסה ועליה במשקל
עלייה במשקל היא תופעת לוואי שכיחה של זיפרקסה (Zyprexa (olanzapine. עלייה במשקל מתרחשת בשיעור של עד 26 אחוזים של אנשים שנוטלים את התרופה. למרות שעלייה קטנה במשקל אופיינית במהלך הטיפול, קיימת אפשרות של עליה גדולה במשקל. עליה גבוהה במשקל מגבירה את הסיכון לסוכרת, או בעיות בריאות אחרות. לכן, אם יש עלייה מהירה או גדולה במשקל תוך שימוש ב- Zyprexa, יש להתייעץ עם הרופא המטפל.

תופעות לוואי סקסואליות של זיפרקסה
במחקרים קליניים, עד 1 אחוז מהחולים חוו תופעות לוואי מיניות (כגון ירידה בחשק מיני, בעיות שפיכה, וחוסר אונות) תוך שחמוש בסם. אם יש תופעות לוואי סקסואליות של הסם, יש להתייעץ לדבר עם הרופא המטפל.
.
דוגלס קנדי דווח בינואר 2009 בתחנת הטלביזיה פוקס ניוז: הסם הפסיכיאטרי זיפרקסה שהיה מיועד לסכיזופרנים בלבד, שווק לילדים וקשישים כשהמניע תאוות בצע כסף, מומחים קבעו שהזיפרקסה גורמת לסוכרת קטלנית ולקשישים שבץ מוחי או התקפי לב אקטיסיה שהם רעידות ונזק למערכת העצבים המרכזית.

קישורים:

15 תגובות:

 1. שלום :)
  אם מישהו לא לקח זיפרקסה כבר 8 שנים, האם תופעות הלוואי נעלמות או שהן ימשיכו להופיע לכל החיים?

  השבמחק
 2. שלום,מקרה של הלידול וזיפרסקה: בביה״ח הפסיכיאטרי נתנו לחברתי הלידול בזריקות עקב פסיכוזה.מהרגע הזה החלו אצלה רעידות ותופעה שאם אינני טועה עונה על התיאןר של אקטיזיה. לאחר מכן,הופסק הטיפול בהלידול והפסיכיאטרים עברו לזיפרקסה. תופעות הלוואי נמשכו והוחלט על הפסקת התרופות האנטי פסיכוטיות. שבועות מספר חלפו,אבל התופעות לוואי נמשכו וגם דיכאון,ולכן הוחלט על ״טיפול״ בנזעי חשמל. הדיכאון התייצב לפי דיווחה של חברתי,אך התופעות עוד מתמשכות. נשלחה חברתי לנוירולוג ששלח אותה לאמ.אר.איי ולרופא עיניים. האם תרופות אלו עושות נזק מוחי? או שנזעי חשמל מתגברים את התופעות? מה קורה פה? יש לי תחושה שעשו לה נזק והם מסווים אותי.

  תודה על הסבלנות,הודעתי בהחלט ארוכה. מחכה לתגובה.
  שוב,תודה.

  השבמחק
  תשובות
  1. היי, תודה רבה על המענה המהיר והמפורט, מאוד מדאיג....
   איך מבקשים את הרשומות? הם בטח יתנגדו לתת אותן?

   מחק
 3. לפי חוק זכויות החולה סעיפים 17,18 המוסד הרפאי חייב לנהל רשומות רפואיות ולמוסרם למטופל על פי דרישתו

  השבמחק
 4. שלום הבן שלי מקבל את הכדור במשך כמה שנים אבל יש לו בעיות התנהגות קשות והוא אלים פיזית ומילולית האם יש צורך במינון גבוה יותר או שבעיות ההתנהגות לא קשורות במינון?

  השבמחק
 5. שלום,
  חברתי חזרה מהודו לאחר תקופה של כחודש ימים ומצב הנפשי לא טוב(ככה הנראה משימוש בסמים)!
  היא כעת מתחילה טיפול ובנוסף נתנו לה את הכדור במינון של 2 כדורים ליום.
  שאלתי היא לאחר טיפול מתמשך של כ4-5 חוד' האם ממשיכים לנטול תרופות פסיכיאטריות כאלה ואחרות?
  האם חוזרים להתנהל כרגיל או שהתופעות לוואי מגיעות אחרי שנים ומשבשות אורך חיים תקין
  תודה רבה על העזרה

  השבמחק
  תשובות
  1. דני דבר ראשון תודה רבה על ההתייחסות.
   היא נכנסת לטיפול ב"כפר איזון" אחרי החג לתקופה של 4-5 חוד', כעת היא בבית עד אחרי החג.
   היא מטופלת בתרופה יש לה התקפי עצבים, שינוי מצב רוח וכמובן הזויות, בזמן נטילת התרופה היא אומרת שהיא מרגישה "נורמאלית"
   הוריה לא מסכימים לדבר איתה על החויות של הודו וגם על התרופה זיפרקסה
   כשיש לה התקפים (כמו עכשיו) של צרחות לא מסכימים לנו להיפגש איתה, הדרך תקשורת היחידה היא בפייסבוק
   אולי זה רגש של חברה אבל אני בטוחה שהיא צריכה חברה ליידה, עד כמה זה נכון? (הרי זה נטו רגש שלי מבלי הסתכלות פסיכולוגית/פסיכיאטרית)
   במילים אחרות אפשר לשכוח מהחברה שהכרתי?

   מחק
 6. המוזר הוא שהיא לא מכורה לסמים קשים
  בן אדם נורמטיבי שטס לטיול
  אולי נתנו לה משהו בהודו, או ששמו לה בלי שתדע זה בגדר תעלומה כי היא לא כ"כ צלולה על מנת להעיד
  מה שבטוח ייקח זמן רב עד שהיא תחזור לתלם
  דני, תודה רבה על היידע והעזרה
  רק בריאות!!

  השבמחק
 7. שלום אימי סובלת מדיכאון ושותה כרגע סרוקסט וקסנקס ואלטרוקסין היום הוסיפו לה את הסיפרקסיה רציתי לדעת האם הסיפרקסיה מסתדרת עם התרופות שהיא מקבלת כי נורא מפחיד אותי מה שקראתי על התופעות לוואי אימי בת 87 הודה לכם על תשובתיכם

  השבמחק
 8. אימי בת 87 סובלת מסכיזופרניה שנים והיא שותה באופן קבוע סרוקסט קסנקס ואלטרוקסין כעת היא בהתקף והרופאה הוסיפה לה את הזיפרקסיה וקראתי את התופעות נבהלתי רציתי לדעת אם התרופות יכולות להילקח יחד אני דיי מודאגת בבקשה תרגיעו אןתי ןתגידו שזה בסדר לקחת את כל התרופות האלה יחד תודה

  השבמחק
  תשובות
  1. היי רגועה, אין בעיה לקחת את התרופות יחד אם הרופא רשם. מאידך יש גם להתחשב במה שכתבתי לעיל ולהימנע ככל שניתן מסמים פסיכיאטריים.

   מחק
 9. בסד
  שלום אחותי היום התאשפזה בבאר יעקב והרוא אמר שמזריקים לה זירקסיה אחריי שהיא שוט הרביצה לכל המשחב בחוזקה היום המנה ה1 יש לה הזיות שמיעת קולות ואבחנו אותה כסובלת סכיזורניה האם עשינו נכון יש דרך טובה יותר לטיול בבקשה תענה לי דחו

  השבמחק
 10. אחותי בת 25 והיא סובלת משמיעת קולות מדברת לבד וצוחקת לבד הוזה דברים בבאר יעקב אבחנו אותה כסובלת מסכיזורניה ונתנו לה זירקסה במינון של 5 מיליליטר היום הי א נכנסה לשם אחרי שבבקר היה לה התק והרביצה לכל המשחה הורים ואחים אני מאד מודאגת כי לא ידעתי על התרוה הזו אחרי שקראתי את ההודעות אני רק רוצה להבריא אותה עשיתי נכון ? ניסיתי במשך שנה שלמה דברים אחרים אך ללא הועיל המצב מתדרדר הם אמרו שאחרי מס' שבועות היא תחזור לעבוד ובערך מצב נורמלי אני מאד מודאגת בבקשה תן לי תשובה

  השבמחק
  תשובות
  1. התרופות הפסיכיאטריות אינן מרפאות, אלה סמים, רעלנים הניתנים במינון נמוך ומחלישים את המוח ואז כשהבן אדם מטושטש הוא כבר לא מדמיין או מגיב ואז כאילו אין לו סכיזופרניה.
   זה לא תרופות אלא סמים ורעלנים.
   לעיתים טוב לתת לאדם סמים אלו למספר ימים או שעות כאשר הוא עובר התקף. הבעיה שהפסיכיאטרים מלעיטים חולים למשך שנים.
   לסמים אלו תופעות לוואי חמורות שנשארות לכל החיים, והם ממכרים, וכאשר מפסיקים בבת אחת הבן אדם המכור לסמים הפסיכיאטריים הופך להיות שבר כלי או שסובל מהתקפים.
   הפסיכיאטרים אינן מכירים בתופעות הלוואי וההתמכרות והם תמיד ימליצו לתת עוד ועוד סמים כי זה מה שלימדו אותם בבית הספר.
   אני מאמין שבעידן המידע והסייבר תוכלי למצוא מידע לעזור לאחותך באמצעים יותר יצירתיים.
   בנוסף בתי חולים פסיכיאטריים הם מוסדות סגורים של הממסד בעיה לא פשוטה לכשעצמה.

   מחק
 11. שלום,
  לפני כשנתיים וחצי עברתי התקף מאני חריף שבעקבותו אושפזתי כ5 שבועות במחלקה פסיכיאטרית. הפסיכיאטר רשם לי מינון של 20 מ"ג זיפרקסה ומשהו כמו 2000 מ"ג ולפורל. לאחר כשנה עברתי דיכאון (שלדעתי נגרם בין ביתר בעקבות תופעות הלוואי של התרופות) ואובחנתי כחולה מאניה-דיפרסיה. במשך משהו כמו שנה וחצי הפסיכיאטר הוריד בהדרגה את המינון ל5 מ"ג זיפרקסה ו1200 מ"ג ולפורל. הרגשתי שהסמים הפסיכיאטריים עדיין משפיעים עליי לרעה והפסקתי לקחת אותם בבת אחת. בעקבות ההפסקה חוויתי התקף מאני נוסף (אם כי פחות חריף) והמינון עלה חזרה ל15 מ"ג זיפרקסה ו1800 מ"ג ולפורל. מאז עברה שנה, והפסיכיאטר הוריד לי את המינון ל5 מ"ג זיפרקסה ו1500 מ"ג ולפורל. כששאלתי מה לדעתו הטווח שאצטרך להיות עם התרופות הוא ענה שמינימום 7 שנים ובמקרה הרע - לכל החיים. מיותר לציין שלא שמחתי כלל לשמוע את התשובה הזו ואני מאמין שיש דרך אחרת והגיונית יותר להיגמל מהסמים הפסיכיאטריים שאני לוקח מבלי לחזור למאניה. העניין הוא שאף אחד במשפחה שלי לא תומך ברעיון של להיגמל מהתרופות בקצב מהיר יותר (וכן הדרגתי) ממה שהפסיכיאטר אומר ואני עדיין תלוי בהורים שלי (אני גר בבית ואמא שלי מוודאת כל לילה שאני לוקח את התרופות). אני מיואש ואובד עצות כי אני מרגיש שלכל מי שסביבי יותר נוח שאני נוטל תרופות ושאין מי שיכול לעזור לי בתהליך הגמילה.
  אודה למענה.

  השבמחק